• Grey Instagram Icon

©2019 by The America Library of Poetry.

2019  2018  2017  W2016  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998

Winning Entries

This page will next update September 30th. 
Please press the "refresh" or "reload" button on your browser to view up-to-date information.

For more information on our contests and winner selection please click here and also click here.

Flash Contest Winners

"Illustrious" 2019 National Student Poetry Contest
(Original Submission Deadline of April 30, 2019) - Winners Announced September 30, 2019.

Click here to read the poems by the Division Winners (1st, 2nd, and 3rd place)

Division I
(grades 3-5)

Division Winner – Caroline Bahr
2nd Place – Iman Athar
3rd Place – Ellie Park

Division II
(grades 6-7)

Division Winner – John Murrell 
2nd Place – Anika Ajgaonkar 
3rd Place – Ezra Bradford

Division III
(grades 8-9)

Division Winner – Reid Bushong
2nd Place – Haleigh Walter  
3rd Place – Alice Yang 

Division IV
(grades 10-12)

Division Winner – Irura Nyiha
2nd Place – Christina Tillinghast
3rd Place – Emma Tafazoli

Editor's Choice Award and Grand Prize Winner

John Murrell for poem entitled "Connections"

"School's Out Shopping Spree" Winner

Braelyn Hundt (Entry entitled "Soccer Life")

Laptop Computer, Tablet, or iPod Touch Winner

Riley Kogut (Entry entitled "Big Digger")

Amazon Gift Card Winners

Alan Fairbairn (Entry entitled "The Blacksmith Shop")

Daniel Kim (Entry entitled "Deportation In the Free")

Hope Dunkle (Entry entitled "My Curse")

Amanda Iacona (Entry entitled "Beach Day")

Michael McDonnell (Entry entitled "The Life of a Teacher")

Hailee Yancey (Entry entitled "Mother Earth")

Alyssa VanLue (Entry entitled "The Ballad of Eternity")

Jacob Velasquez (Entry entitled "Life")

Morgan Barber (Entry entitled "Recovered")

Dylan Starbird (Entry entitled "Ode To Death")

Top Educator Award Winners

Ed Theriault of Woodland Consolidated School in Woodland, ME

Josh Banks of Sainte Genevieve High School in Sainte Genevieve, MO

Kathy Kusiak of Faith Christian School in Roseto, PA

Sasha Altaf of Apple Tree Montessori in Southwest Ranches, FL

Barry Gibrall of Benedictine College Preparatory in Richmond, VA

Kendra Neal of Britt David Magnet Academy in Columbus, GA

Chris Nobbe of Aurora Elementary School in Aurora, IN

Peggy Shaskan of Edmund Lieck Elementary School in San Antonio, TX

Jay Higgins of Upper Valley Christian School in Leavenworth, WA

Kimberly Coast of Newbury Park Adventist Academy in Newbury Park, CA

2019 Spirit of Education Award Winner
Ernest Becker Middle School of Las Vegas, NV